מחשבון מעמ

מה זה מע"מ?

מע"מ הוא סוג של מס המתווסף על מחיריהם של מרבית המוצרים או השירותים שנמכרים בארץ. זהו סוג של מס קניה, שלא מושפע מההכנסות אלא מההוצאות של כל אחד ואחת.

נכון לשנת 2021, שיעור המס הזה עומד על 17 אחוזים. כאשר רוצים לברר מהו סכום המס בשקלים אשר שילמנו או אשר אנו עומדים לשלם בקניה של מוצר כזה או אחר, אפשר לגלות זאת בקלות רבה בעזרת מחשבון מעמ.

אך בנוסף, המחשבון הזה יכול לשמש גם בעלי עסקים או עצמאים, אשר צריכים לחייב את לקוחותיהם במע"מ (שנקרא גם מס ערך מוסף). 

איך מחשבים מע"מ 

על מנת לחשב את סכום המע"מ צריך ראשית כל להתעדכן בשיעור המס העדכני לאותו הרגע. מדי פעם שיעור המע"מ משתנה על פי החלטות הממשלה שרוצה להוזיל או ליקר אותו על מנת לקבל בהתאם מיסים מהציבור.

את שיעור המס באחוזים אפשר לחשב בעזרת מחשבון רגיל או להשתמש במחשבון ייעודי לקבלת תשובה מידית, תוך שקלול שיעור המס.

מחשבון מעמ חוסך מכם את הצורך לבצע חישוב יותר מסורבל וארוך שהולך כך: לוקחים את מחיר המוצר, מכפילים אותו בשיעור המע"מ ומחלקים במאה. התוצאה שמתקבלת היא המס. למחיר סופי שכולל את מס הערך המוסף יש להוסיף לכך את מחיר המוצר עצמו. 

כך תדעו מהו המחיר האמיתי שאתם צריכים לשלם 

בתור צרכנים, תמיד צריך לבדוק בכל רכישה מהו המחיר לצרכן שאתם אומרים לשלם. הרבה בעלי מקצועות, יועצים פסיכולוגים, קבלנים, נגרים ואחרים, מסכמים עם הלקוח על מחיר מסוים לביצוע העבודה.

אבל בישראל ישנה חובה להוסיף מע"מ למחיר לצרכן, כמעט בכל רכישה ובכל מכירה.

אם קיבלתם הצעת מחיר מקבלן או שעיינתם בקטלוג מוצרים מקוון או מודפס, עליכם לבדוק כמה תצרכו להוציא מהכיס בסופו של דבר. זה הרגע שבו אתם צריכים לפתוח מחשבון מעמ ובשני רגעים למצוא את המחיר הנכון. 

את המחיר לפני מע"מ אתם מכניסים למחשבון וביצוע החישוב יגלה לכם את המחיר כולל המס. בעזרת מחשבון הזה אתם יכולים להפיק תועלת חשובה: היעזרו בו כאשר אתם רוצים להשוות מחירים.

נניח שאתם רוצים להזמין קבלן שיפוצים או לקנות רכב או לקנות רהיטים חדשים. צרכנים חכמים ייקחו כמה הצעות מחיר במקביל.

את המחירים עליכם להכניס למחשבון ורק את המחירים הסופיים לצרכן תוכלו להשוות אחד לשני. כך תוכלו לשקול להבין מה אתם מקבלים בכל הצעת מחיר לעומת המחיר המלא שאותו אתם נדרשים לשלם. 

מתי השימוש במחשבון נדרש לעצמאי ולעסק

אם אתם עומדים לפתוח עסק עצמאי, אתם צריכים לדעת אילו מחירים לגבות מהלקוחות שלכם.

ברגע שכל מוצר שאתם מוכרים (או שירות שאתם מציעים) מתומחר באופן שמקנה לכם רווחיות, אתם צריכים להוסיף גם את המע"מ.

יש שורה של עסקים שמחויבים לגבות מע"מ מהלקוחות ובכל חודש או חודשיים להעביר את המס הזה לרשות המיסים. לעומת זאת, יש עסקים שלא מחויבים בכך.

אז מי בעצם צריך מחשבון מעמ? כל עצמאי שמוגדר בתור עוסק מורשה או כל חברה שמוגדרת חברה בע"מ, חייבים להוסיף מע"מ למחירים הרגילים. לעומת זאת, כל עסק קטן או עצמאי שמוגדר בתור עוסק פטור, לא צריך להוסיף את המע"מ. זאת אומרת שהמחירים ללקוח יהיו יותר נמוכים. 

צריך להביא בחשבון כי עצמאי יכול גם לקזז את הוצאות המעמ. לכן, הוא יוכל להפיק תועלת מחישוב של הוצאות המע"מ מהרכישות העסקיות.

לדוגמא, אם עסק קנה קופה רושמת, הוא יוכל לפתוח מחשבון מעמ ולחשב כמה מע"מ הוא שילם עבור הקופה הרושמת.

את הסכום הזה הוא יוכל לקזז. בשורה התחתונה, חישוב המעמ הכולל (מכל המכירות יחד פחות על ההוצאות יחד) ייתן את התוצאה של המס נטו שצריך לשלם. 

חילוץ מעמ בעזרת המחשבון 

ישנם מחשבונים שבהם אפשר להשתמש גם כאשר רוצים לחלץ את סכום המעמ מתוך הסכום הסופי (המחיר לצרכן).

כלומר, אם סוחר או קבלן או משווק מפרסם מחיר כולל מעמ, תוכלו להכניס את הסכום הזה לתוך מחשבון מעמ.

המחשבון יחסוך מכם את הצורך לבצע חישוב בצורה עצמאית. בין רגע תדעו מתוך המחיר הנתון כמה זה בעצם מרכיב המס (הערך המוסף) וכמה זה המחיר הנקי שאותו גובה בית העסק. 

חישוב מהסוג הזה עשוי להועיל גם לבתי עסק מסוימים. לדוגמא, נניח שבעל עסק מכיר את המחיר המקובל בשוק למוצר מסוים. כעת נניח שבעל העסק רוצה להתחיל למכור את המוצר הזה במחיר המקובל בשוק. הנתונים הללו עדיין לא מגלים מהי הרווחיות שנותן המוצר.

זאת מכיוון שבתוך הטוטל נמצא מרכיב המע"מ (וכן מרכיבים אחרים, של הוצאות עסקיות). לכן, שלב חשוב ביותר בשיקולים המסחריים יהיה לחשב את מס הערך המוסף. 

לסיכום, המחשבון יוכל לעזור לכם, שכירים, עצמאים, קונים, מוכרים, למצוא בתוך רגע כמה מע"מ אתם צריכים לשלם או לגבות מהלקוח. גם עסקים ועצמאים שרשאים לקזז מע"מ יוכלו להיעזר במחשבון ככלי עזר מועיל. 

על מה דיברנו כאן

אולי יוכל לעניין אותך